Напруження очей: симптоми, причини, допомога та профілактика

ЩО ТАКЕ НАПРУЖЕННЯ ОЧЕЙ?

Незважаючи на те, що це насправді не є захворюванням або станом, термін «напруження очей» (також називається астенопією) використовується для опису декількох симптомів, які відчувають люди, коли їх очі стають занадто втомленими.

 • Основні симптоми напруження очей:
 • Втома очей
 • Головні болі
 • Помутніння зору, а іноді двоїння
 • Запалення очей, почервоніння та подьоргування повіки
 • Може бути дискомфорт навколо очей, особливо в людей, які відчувають напруження від поганого освітлення та неправильної постави

Це не просто проявляється напруженням в очах, а призводить до болю в обличчі, щелепі та скронях. Всі ці симптоми можуть призвести до загальної втоми, зниження продуктивності та помилок в роботі.

Хоч напруга в очах може бути незручною та дратуючою, хороша новина полягає в тому, що це не постійна чи серйозна проблема; часто вона зникає після того, як очі відпочинуть.

ЯКІ МОЖЛИВІ ПРИЧИНИ СИНДРОМУ ВТОМЛЕНИХ ОЧЕЙ?

 • Possible Causes Of Eye Strain

Існує багато потенційних причин, які викликають втому очей, це час проведений за комп'ютером, читання протягом тривалого часу, або занадто довге водіння автомобіля без перерв. Від 50% до 90% людей, які щоденно працюють за комп'ютером, відчувають дискомфорт зору (або мають інші проблеми, що стосуються зору) як прямий результат довгої роботи за екранами моніторів.

Симптоми напруження можуть погіршуватися у людей в яких були захворювання очей, такі як астигматизм (стан очей, що викликає погіршення зору), міопія(короткозорість) або гіперметропія (далекозорість).

Найчастіше ознаки напруження очей можуть свідчити про існування вже наявного симптому, тому рекомендується регулярно перевіряти зір. Варто зауважити, що деякі препарати також можуть викликати стан сухих очей. Сухі очі є одним з основних симптомів напруження очей, якщо Ви приймаєте певні ліки, Ви можете відчути сухість в очах як побічний ефект. Перевірте етикетку, щоб переконатися, що будь-які симптоми напруги очей зазначені під побічними ефектами.
 

ЩО МОЖНА ЗРОБИТИ, ЩОБ ЗНЯТИ НАПРУЖЕННЯ ОЧЕЙ?

Є багато простих речей, які можна зробити, щоб усунути або полегшити симптоми напруження очей, особливо коли йдеться про цифрове напруження (відоме як комп'ютерний синдром).

Один простий спосіб - це дозволити очам регулярно відпочивати. Якщо Ви користуєтеся екраном комп'ютера або читаєте книгу, дотримуйтесь правила 20-50-20 та відволікайтеся від екрана або сторінки кожні 20 хвилин на 20 секунд. Переконайтеся, що Ви дивитеся на об'єкт, що на відстані приблизно 50 сантиметрів, даючи можливість очам відпочити, перш ніж повернутися до роботи.

Є декілька кроків, які Ви можете зробити в наналаштуваннях комп'ютера для боротьби з напруженням очей.

 • Перш за все, перевірте налаштування дисплея монітора. Переконайтеся, що він не надто світлий або тьмяний: він повинен бути на одному рівні освітлення із робочим місцем та кімнатою.
 • Необхідно також налаштувати розмір та тип шрифту комп'ютера, якщо це потрібно, щоб не напружуватися, читаючи дрібний або нерозбірливий текст.
 • Коли Ви думаєте про свій робочий стіл, Ви повинні врахувати всі типи світла на свому місці, як природні, так і штучні. Переконайтеся, що Ви не сидите прямо обличчям чи спиною до вікна, оскільки це зменшить відблиски від потоку сонячного світла. У разі потреби закрийте штори або фіранки, щоб затримати світло. 
 • Також слід перевірити, які лампочки використовуються в приміщенні. Типове світлодіодне освітлення в офісі є занадто жорстким для більшості людей, причому лампи з меншою інтенсивністю діють набагато краще для зменшення відблисків.

Інша важлива річ, яку Ви можете зробити - це відвідати офтальмолога, щоб перевірити очі. Можливо, у Вас є недіагностоване захворювання очей, або у Вас неправильний рецепт, вирішення цих проблем зменшить будь-які симптоми напруження очей.

Можливо, варто розглянути спеціальні лінзи для фільтрування яскравого світла від цифрових екранів, такі як лінзи Eyezen, вони ідеально підходять для людей, які працюють з цифровими пристроями.

Хоч напруження очей засмучує - особливо коли воно починає впливати на Вашу роботу, пам'ятайте - це тимчасово. Однак, догляд за очима, що включає належну увагу до робочих місць та звичок, допоможе Вам уникнути напруження очей.

СТРАЖДАЄТЕ ВІД НАПРУЖЕННЯ ОЧЕЙ?

Відвідайте найближчого офтальмолога, щоб перевірити очі вже сьогодні

ВІДПОВІДНІ СТАТТІ

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ НА СИМПТОМ: РОЗПЛИВЧАТОГО ЗОРУ

Розпливчастий зір є симптомом багатьох станів та захворювань очей.

Прочитайте більше

ЧОГО ОЧІКУВАТИ ПІДЧАС ДІАГНОСТИКА?

Що саме перевіряється? Які запитання Ви повинні задати і якою інформацією Ви повинні поділитися з Вашим спеціалістом?

Прочитайте більше

ХВИЛЮЄТЕСЬ ЩОДО ПРОБЛЕМ ІЗ ЗОРОМ?

Дізнайтесь про всі стани, симптоми і захворювання очей, які можуть вплинути на Ваш зір. Дізнайтесь як запобігти, або як лікувати їх, щоб зберегти Ваші очі здоровими.

Прочитайте більше

РЕКОМЕНДОВАНО ДЛЯ ВАС